Klimat Nowej Zelandii

image


Nowa Zelandia to fantastyczny wakacyjny cel, który pozostawi w tobie wiele niezapomnianych wrażeń. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że pogoda w kraju choć zadowalająca polski gust, nie jest zsynchronizowana z polskim zegarem…

 

Czasami planując wakacje zapominamy o absolutnych postawach jakim jest dokładne sprawdzenie warunków klimatycznych występującym w kraju, który chcemy odwiedzić. Z tej racji, że Nowa Zelandia to archipelag na Ocenia Spokojnym możemy spodziewać się lekko odmiennych wrażeń pogodowych.

Ogólna charakterystyka
Nowa Zelandia jest archipelagiem położonym na południowy wschód od wybrzeży Australii, obejmującym dwie duże wyspy – Północną i Południową. Klimat tutaj jest podzwrotnikowy i umiarkowany, ciepły morski. Tak jak w Polsce są tu cztery pory roku, jednak może nas zaskoczyć ich czas trwania. Otóż wiosna przypada tu na wrzesień-listopad, lato na grudzień-luty, jesień na marzec-maj a zima na czerwiec-sierpień. Nie znaczy to jednak, że jeśli wybierzesz się polskim latem do Nowej Zelandii zastaniesz tam śnieg i bałwany. W tym czasie jednak występują dość obfite opady deszczu a kraj spowity jest chmurami.

Temperatury
Z tej racji, że sezon letni w Nowej Zelandii przypada na polską zimę a sezon zimowy na nasze lato, warto dowiedzieć się jakie są średnie temperatury, co pozwoli nam odpowiednio zaplanować pobyt. Średnia temperatura lipca wynosi tu od 3 do 5 °C na południu, podczas gdy dochodzi do 12 °C w części północnej. Jeśli preferujesz wybrać się tu w bardzie ciepłym okresie wybierz styczeń, kiedy średnia temperatura na południu osiąga 14 °C a na północy 19 °C.